Strácate farbu na svojich nechtoch? Skontrolujte si, čo to znamená

Pre väčšinu z nás je dôležité, aby sme mali o nechty dobre postarané, aby bol dlhé a pekne nalakované. Nechceme aby sa lámali a boli mäkké. Všetko ostatné? Nie je to veľmi dôležité, ale ignorovanie iných prvkov pri výzore nechtov nie je veľmi múdre. Hocijaká zmena na nechte (t.j. strata farby, bodky alebo farba) vie veľa povedať o stave nášho zdravia.

BIELE SFARBENIE

Biele sfarbenie sa môže objaviť na celom nechte alebo len v niektorých častiach, napr. malé biele bodky. V prvom prípade, ak je celý necht biely, to môže znamenať, že ide o vitiligo. Tiež to môže byť znakom chorôb ako psoriáza, zlyhanie srdca, rakovina alebo len nedostatok vápnika a proteínov. Bodkované vitiligo je druhým prípadom, ktorý obyčajne súvisí s poškodením nechtu.

ŽLTÉ SFARBENIE

Najbežnejšou príčinou žltých nechtov je nadmerné používanie červeného laku na nechty, bez toho, aby sa pod neho aplikovala báza (jeho farbu po čase absorbujú nechty) alebo fajčenie cigariet. Žlté nechty môžu indikovať aj choroby ako žltačka typu A alebo B, mykózu alebo psoriázu, ale tiež sa môžu objaviť počas požívania niektorých liekov.

HNEDÉ SFARBENIE

Podobne ako už bolo spomenuté vyššie, hnedé sfarbenie môže byť spôsobené niektorými liekmi, ale objavujú sa aj po kontakte s hennou. Hnedé bodky na nechte sa spájajú s chorobou štítnej žlazy, anémiou alebo podvýživou.

ZELENÉ SFARBENIE

Zelená necht je vo väčšine prípadov znakom plesňovej infekcie. Môže byť aj príčinou bakteriálnej infekcie alebo príliš častého kontaktu rúk so silnými čistiacimi prostriedkami.

SIVO-MODRÉ SFARBENIE

Hoci sa to nezdá, sivo-modré sfarbenie nie je bežnou modrinou. Môže ho spôsobovať otrava striebrom, použitie antimalarických liekov, ochorenie periférnych ciev alebo metabolická porucha.

ČIERNE/TMAVÉ SFARBENIE

Tmavé škvrny na nechte sú vo väčšine prípadov krvácaním pod nechtom, ktoré sa objavuje v dôsledku úrazu. Iné príčiny sa môžu spájať s užívaním niektorých liekov alebo chemických látok. Avšak, ak sa zmena na nechte neposúva spolu s tým, ako necht rastie (ako krvácanie pod nechtom), potom môže ísť o zhubnú rakovinu kože.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *