Toxický akryl – Prečo môže byť manikúra nebezpečná?

Nádherné a upravené ruky sú pýchou každej ženy. Kvôli tomu, by sa nikto nemal čudovať faktu, že ženy chcú nosiť aj dlhotrvajúce aj pôsobivé manikúry, vytvorené profesionálmi. A takáto procedúra môže stáť aj majland. Nanešťastie, gélová alebo hybridná manikúra môže poškodiť zdravie. Prečo? Je akryl nebezpečný?

Početné mestské legendy obiehajúce internet opisujú katastrofické účinky, ktoré môže spôsobiť gélová manikúra. Internetové fóra prekypujú príbehmi o onychomykózach, ktorá sa objavila hneď po procedúre, o nechtovom lôžku zničenom agresívnymi látkami, obsiahnutými v zložení produktu pre styling nechtov, a čo je najdesivejšie, o vypadávajúcich nechtoch (kvôli akrylu). Koľko pravdy je v týchto správach? Rozhodne sú niektoré príbehy skutočné, ale musíme byť vyberavý, aby sme z nich dostali konkrétne informácie, týkajúce sa nebezpečenstva, ktoré môže vyvolať akryl.

Môžeme sa tešiť z prekrásnych nechtov bez toho, aby sme hazardovali s našim zdravím?

Áno, môžeme, avšak, odporúča sa vyhýbať všetkým možným látkam, ktoré nám môžu uškodiť, ako napríklad metylmetakrylát (MMA). Táto látka je už dnes stiahnutá z výroby a nemôže sa používať ako súčasť kozmetiky (zvykla byť hlavnou zložkou krylovej manikúry). Hoci sa MMA považuje za karcinogénnu látku, v niektorých formách ostáva nečinná. Najväčšie nabezpečenstvo hrozí vtedy, keď je látka v priamom kontakte s kožou, ale neškodí keď je vdychovaná alebo požitá. Keď sa vytvára manikúra, oslabuje sa prirodzená ochranná bariéra nechtu a kože okolo (t.j. kvôli pilníkovaniu). Podobne sú nechty vystavené poškodeniu počas procedúry odstránenia akrylových nechtov. Našťastie, MMA je už dnes nahradené EMA, čo je látka schválená pre používanie – inými slovami, EMA netvorí hrozbu pre ľudský organizmus.

Ako zistíme, či naša manikúra neobsahuje akryl?

Jedinou rozumnou radou je vyberať si produkty s najvyššou kvalitou. Takáto kozmetika je charakteristická zreteľným zložením (všetky ingrediencie sú vymenované na etikete). Vďaka tomu sme si istý, čo si nanášame na naše nechty. Ak preferujete manikúru, robenú v salóne krásy, vždy sa môžete opýtať kozmetičky, aby vám ukázala obaly produktov, ktoré používa pri procedúre. Len vtedy si budete istí, že produkt neobsahuje MMA. Samozrejme, vždy sa môžete radiť aj presvedčením: čím drahšie, tým bezpečnejšie. Jednou vecou si môžeme byť istý, kvalitné produkty nie sú lacné, a preto manikúru, ktorá je pochybne lacná, by ste si asi nechceli naniesť na svoje nechty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *