Kozmetika, ktorá upcháva – odpoveď ako sa vytvára akné a čierne bodky

„Táto kozmetika upcháva póry“. Túto vetu počúvame čoraz viac a môžeme pozorovať, že každý deň má stále viac a viac dievčat čierne bodky. Prečo sa to deje? Pretože nevedome používajú kozmetiku, obsahujúcu zložky, ktoré prispievajú k vytváraniu čiernych bodiek a podráždení na pokožke tváre. V extrémnych prípadoch sa to deje v období niekoľkých dní alebo hodín od aplikácie produktu. Čistenie pleti od čiernych bodiek je časovo náročné a veľmi často končí neúspechom.

Vo všeobecnosti rozdeľujeme upchávajúcu kozmetiku do dvoch skupín: tá, ktorá prispieva k rozvoju akné, a tá, ktorá prispieva k vytvoreniu čiernych bodiek. O kozmetike spôsobujúcej akné hovoríme vtedy, keď sa stav pleti zhorší za niekoľko hodín od aplikácie prípravku. Zvyčajne sa objavujú zmeny v akné v prestrojení za podkožné hrudky. Zložky, ktoré prispievajú k týmto druhom podráždení sú spomedzi iných aj:lanolín, glycerol a SLS.

V kozmetológii a dermatológii existuje ďalší typ kozmetiky, ktorá upcháva. Hovoríme o tej, ktorá prispieva k vytvoreniu čiernych bodiek v období niekoľkých týždňov alebo mesiacov od aplikácie produktu. Ako je to možné? Niektoré prípravky len upchávajú póry, čím znemožňujú pokožke aby dýchala a lúpala sa. Výsledkom toho sa na pokožke objavujú nepekné zmeny a podráždenia, ktorých sa zbavuje len veľmi ťažko.

A čo kozmetika, ktorá nespôsobuje čierne bodky? Tento druh informácii dostávame od výrobcov v poslednom čase čoraz častejšie, pretože sa snažia umiestňovať túto informáciu na svoje produkty. Možno je to pravda, ale predtým, než si kúpite novú kozmetiku, o ktorej ešte nič neviete, si prečítajte jej zloženie na štítku. Mali by ste sa vyhýbať ingredienciám ako: väčšina olejov a kozmetických masiel, vitamínom (A a E, ale aj derivátom vitamínu C), pantenolu, minerálom (mastenec, zinok), emulgátorom (SLS, kaolín), alkoholu, voskom a bylinným výťažkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *